Internetové bankovnictví
Internetové bankovnictví, cizím slovem také někdy označováno jako internetbanking, patří do skupiny přímého bankovnictví, které zahrnuje celou skupiny služeb využívající elektronickou komunikaci mezi klientem a bankou. Mimo samotný internetbanking můžeme do této skupiny zařadit také platební karty, telefonní bankovnictví nebo smartbanking, které jsou v současnosti nejvíce využívány. Jedná se o oblast, která se velmi rychle mění a neustále rozvíjí. Ještě před pár lety byly na tomto poli novinkou třeba takový homebanking, faxové bankovnictví nebo GSM banking. Ty se již dnes přestávají téměř využívat a jejich místo nahrazuje například rychle se rozvíjející smartbanking, čili aplikace mobilního bankovnictví v chytrém telefonu.
Internetbanking je jedna z nejvyužívanějších forem přímého bankovnictví díky svým výhodám, které bezesporu nabízí. Pro spojení s bankou potřebujete pouze počítač a připojení na internet. Díky tomu že počítač a internet má dnes již skoro každá domácnost, počet uživatelů internetového bankovnictví se v ČR neustále zvyšuje, a to nejen u mladé generace. S tím souvisí i nabídka bank. Těžko byste dnes hledali banku, která internetbanking ve svém portfoliu služeb nenabízí. Na našich stránkách si tak můžete podrobně prohlédnout internetová bankovnictví Internetbanking Servis24, Elektronické bankovnictví ČSOB, Internetové bankovnictví Erasvět.cz, Přímé bankovnictví Komerční banky, Internetové bankovnictví Unicreditbank, Přímé bankovnictví GeMoney bank, Internetbanking Fiobank, Bankovnictví eKonto od Raiffeisenbank, Internetové mKonto od mBank, Internetové bankovnictví Air bank a Equabanking od Equa bank a nebo Moje Konto od ING Banky. V jednotlivých sekcích zároveň najdete i odkaz pro přihlášení se na oficiální stránky každé zmiňované banky. Nyní již trochu obecnější pohled na vzdálené ovládání svého účtu přes internet.
Výhody a nevýhody internetového bankovnictví
Spolu s tím jak stoupá počet uživatelů, ale bohužel stoupá i počet těch, kteří neznají nebo nerespektují základní bezpečností opatření, jež je nutné při práci s internetovým bankovnictvím dodržovat. Ruku v ruce s tím jede i počet útoku a podvodných programů, které se tímto způsobem snaží vysát z elektronických účtu uživatelů peníze nebo alespoň zcizit údaje k platební kartě. Důrazně proto čtenáře nabádáme si před přihlášením na svůj účet důkladně přečíst „článek věnovaný bezpečnostnímu desateru“, kde jsme podrobně shrnuli všechnu důležitá bezpečnostní opatření, jak se můžete proti těmto útokům ubránit. Pokud budete všechny tyto bezpečnostní zásady poctivě dodržovat, není se při používání internetového bankovnictví čeho bát.
Jaké má IB výhody:
• Dostupnost 24 hodin denně, každý den v roce, bez ohledu na
otevírací dobu banky
• Připojíte se z pohodlí domova, aniž byste museli na pobočku banky
• Připojíte se odkudkoli, kde je internet, třeba na dovolené
• Máte neustále přehled o všech svých účtech a informacích
z banky
• Ušetříte spoustu času
• Cena, na poplatcích můžete ušetřit poměrně hodně ve srovnání se
službami na pobočce
Jaké jsou naopak nevýhody?
• Zabezpečení a s tím spojená hrozba, že se k vašim penězům
dostane nepovolaná osoba
• Občasné odstávky služby, které jsou ale většinou v noci a dopředu
ohlášené
• Eventuální nedostupnost internetu
Co vše přes internetbanking můžete zařídit?
Díky internetbankingu si můžete kdykoliv zobrazit své účty (běžné, spořicí, úvěrové, hypoteční, stavebního spoření, majetkové, pojištění) včetně základních informací o nich jako je číslo, název, majitel, úroková míra, datum vzniku a mnoho dalších v závislosti na druhu účtu. Ke každému účtu si můžete také zobrazit jeho historii plateb a výpisy z účtu. Velkou finanční úlevou mohou být platby zadané prostřednictvím IB, platit můžete jak domácí, tak zahraniční platby, stejně jako jednorázové i trvalé platby. Samozřejmostí je také svolení k inkasu nebo SIPO, často také máte možnost zadávat hromadné platby nebo si vytvářet šablony plateb, které využijete, pokud platíte někomu častěji, ale ne pravidelně.
Některé banky vám umožní dobíjet si kredit na mobil nebo nechávat si posílat faktury přímo do IB, kde je jednoduše zaplatíte. Kromě toho, že máte přehled o svých účtech, v IB se také dozvíte vše potřebné o svých platebních kartách, jak kreditních, tak debetních. Získáte zde základní informace o nich jako název, platnost, stav, doplňkové služby a další. Můžete si také upravovat některá nastavení, jako je změna limitů ke kartě, nebo její blokace. K dispozici budete mít také informace poskytované bankou, jako je kurzovní lístek, kontakty a podobně, stejně jako zprávy, které vám banka prostřednictví internetbankingu bude posílat, může se jednat o zprávy o změně obchodních podmínek, sazebníku nebo o odstávce IB a další. U některých bank máte také možnost odesílat zprávy bance přímo z internetového bankovnictví. V závislosti na konkrétní bance můžete také žádat o různé produkty jako o další účet, o vydání karty, o kontokorent či jinou půjčky a další. V některých případech je vám produkt po schválení rovnou dodán, v jiných budete muset ještě navštívit pobočku.