Přihlášení k účtu
Jaký způsob přihlášení do internetového bankovnictví zvolit. aby byl co nejbezpečnější? Existuje totiž hned několik způsobů jak se na svůj internetbanking přihlásit a každý má své výhody i nevýhody. V zásadě lze ale říct, že ty nejbezpečnější způsoby přihlašování jsou zároveň i ty nejméně pohodlné. Banky napříč trhem využívají různých způsobů, v některých případech vám dají možnost vybrat si z více způsobů, ten, který vám nejvíce vyhovuje (například Česká spořitelna) a v některých případech banka rozhodne za Vás a v zájmu vyšší bezpečnosti Vás donutí využívat dokonalejší (ale méně pohodlný) způsob přihlášení (typicky Komerční banka, kam se přihlásíte pouze pomocí certifikátu). Drtivá většina klientů využívá při svém přihlášení do internetového bankovnictví kombinaci uživatelského jména a hesla, popřípadě ještě v kombinaci s přihlašovacími SMS. S bezpečnostním certifikátem a tokenem se setkáme méně často. Na výhody i nevýhody jednotlivých způsobů přihlašování se nyní podíváme podrobněji.
Přihlašovací jméno, heslo a SMS kód
Nejčastější způsobem, který banky pro přihlášení využívají, je kombinace jména a hesla. Tento způsob je nejméně bezpečný z toho důvodu, že k němu nepotřebujete využívat žádného speciálního přístroje nebo čehokoliv jiného. Z tohoto důvodu se často ještě doplňuje o zaslání unikátního kódu v podobě SMS – vy tak k přihlášení potřebujete ještě navíc váš mobilní telefon, který nikdo jiný samozřejmě nemá. Tyto autorizační SMS významně zvyšují bezpečnost tohoto způsobu přihlášení. U většiny bank je však možnost jejich využívání pouze dobrovolná. My však všem našich čtenářům důrazně doporučujeme tyto přihlašovací SMS využívat, pokud tu tato možnost je.
Výhodou tohoto způsobu je jeho jednoduchost a snadné provedení, nevýhodou naopak může být nižší zabezpečení, které je však dostačující, pokud „dodržujete všechny bezpečnostní zásady“. Proto velice dobře přemýšlejte nad volbou svého hesla, nevolte takové, které by mělo nějakou spojitost s vámi jako např. datum narození vás nebo vašich blízkých, volte heslo složité a dostatečně dlouhé, používejte malých, velkých písem, číslic, pokud je to možné tak i speciálních znaků jako ?,!, _ a další. Tento způsob přihlášení poskytuje Servis24 od ČS, Internebanking AirBank, Internetbanking24 od ČSOB, Internetové bankovnictví Equa bank, Internetbanking Fiobank, Internet banka GeMoney, Moje Konto mBank, Internetbanking Poštovní spořitelny, Účet od Raiffeisenbank, Online Banking UniCredit Bank nebo ING Konto od ING banky.
Klientský certifikát a heslo
Tento způsob bývá často nabízen jako alternativní způsob, který má zabezpečovat vyšší zabezpečení díky tomu, že pro přihlášení musíte mít vždy certifikát u sebe. Zde se ještě rozlišují dva způsoby, tím prvním je certifikát uložený na nějakém přenosném médiu jako je USB nebo CD, druhým způsobem je certifikát umístěný na čipové kartě, kde je zabezpečení ještě vyšší díky tomu, že certifikát z čipové karty se nedá za žádnou cenu zkopírovat. Pro přihlášení však nestačí mít pouze certifikát, ten musíte ještě potvrzovat heslem nebo PINem, navíc může být doplněn SMS kódem z vašeho mobilu.
Výhodou tohoto způsobu je jeho velká bezpečnost, nevýhodou pak je, že si většinou za certifikáty a čipové karty budete muset zaplatit a navíc musíte mít certifikát vždy u sebe, musíte tak na to myslet, pokud se chcete přihlásit např. někde na dovolené. Pokud máte certifikát, který není uložený na čipové kartě, určitě ho nikdy nenechávejte uložený ve svém počítači, mohl by vám ho někdo zkopírovat, vždy si ho uložte např. na CD či USB a při každém přihlášení ho vložte do počítače a hned po odhlášení ho zase nezapomeňte vytáhnout a bezpečně uložit. Tento způsob přihlášení poskytuje Internetbanking České spořitelna, Bankovnictví od ČSOB, Internetbanka GeMoney Banky nebo Moje Banka od KB, kde se jedná dokonce o jediný možný způsob přihlašování.
token a PIN
Třetím nejčastějším způsobem je přihlášení pomocí tokenu, což je přístroj, který vypadá jako malá kalkulačka. Pro přihlášení si pomocí něho vygenerujete jedinečný kód, který zadáte do přihlašovacího pole. Proto, abyste tento kód získali, musíte ještě zadat PIN, který je k danému přístroji určený. Ten si ale můžete změnit a zvolit si tak PIN zcela vlastní a pro vás lépe zapamatovatelný. I zde však platí, že by neměl mít jakoukoliv spojitost s vámi. Výhodou tohoto způsobu přihlášení je jeho bezpečnost, protože pro každý jednotlivý vstup na svůj účet potřebujete vždy si přístrojem vygenerovat nový kód. Nevýhody jsou naopak stejné jako v případě certifikátů – jeho cena a nutnost mít token při každém přihlášení vždy u sebe. Poskytuje eKonto Raiffeisenbank nebo Bankovnictví Uni Credit Bank.