Bezpečnostní desatero

Ovládání svého bankovního účtu přes internetbanking již dnes patří k naprostým samozřejmostem. Kromě samotného pohodlí přináší tento způsob i výrazně menší a nebo dokonce vůbec žádné poplatky oproti tomu, kdybyste se vypravili na pobočku. Zároveň s tím ale vyvstává řada nových hrozeb a potenciálních problémů a tím největším je bezesporu otázka bezpečnosti. Dobrou zprávou ale je, že z hlediska bezpečnosti přihlášení patří internetbanking českých bank ke světové špičce a při správné používání se není opravdu čeho obávat. Při práci s internetovým bankovnictvím je vždy nutné dodržovat určitá pravidla a pokud je budeme skutečně poctivě dodržovat, je riziko jakéhokoliv zneužití naprosto minimální. Mezi ty vůbec nejdůležitější pravidla patří dobře známé „Bezpečnostní Desatero“, které má většina bank také uvedeno na svých internetových stránkách. U každé jednotlivé banky se mohou tato pravidla mírně lišit, ale ve své podstatě jsou pořád stejná. Neuškodí tedy, pokud si těchto 10 nejdůležitějších pravidel pro práci s elektronickým bankovnictvím připomeneme.

Bezpečnostní desatero si dobře zapamatujte

1)Chraňte své bezpečnostní a osobní údaje, nikomu je nesdělujte, pravidelně je měňte, volte je tak, aby nebyly snadno odvoditelné
2)Používejte bezpečný a důvěryhodný počítač
3)Používejte a pravidelně aktualizujte antivirové a anti-spyware programy, firewall
4)Pravidelně aktualizujte operační systém, prohlížeč a ostatní programové vybavení
5)Nestahujte z internetu neznámé soubory
6)Podpisový certifikát neukládejte v počítači ani na internetu, nepovolujte zapamatování hesla
7)Neotvírejte nedůvěryhodné emaily
8)Ověřte si certifikát přihlašovací stránky
9)Po ukončení práce se vždy odhlaste a zavřete okno prohlížeče
10)Pokud máte podezření na zneužití svých přihlašovacích údajů, internetbanking ihned zablokujte a kontaktujte banku

Jak dále mohu zvýšit bezpečnost svého bankovnictví?

Kromě bezpečného přihlášení zvyšuje zabezpečení vašich peněz také nutnost autorizovat = potvrdit zadané platby, které většinou probíhá stejným způsobem jako samotné přihlášení. Navíc banky poskytují další možnosti pro zvýšení bezpečnosti, mezi které patří šifrovaná komunikace (poznáte podle symbolu zeleného zámku, který vám zároveň potvrzuje, že se přihlašujete opravdu k vámi zvolené bance), poskytování transakční historie a výpisů z účtů pro vaši kontrolu, historii přihlášení, možnost nechávat si posílat SMS nebo emaily o aktuálním dění na účtech, možnost zadávání hesla na grafické klávesnici, tak aby nikdo nemohl zjistit vaše heslo z odposlouchávání klávesnice nebo možnost stanovení maximálních limitů pro platby zadané přes internetbanking. Všechny tyto prvky pomáhají zvýšit bezpečnost samotného internetového přihlášení a proto je dobré, pokud to vaše banka umožňuje, jich využívat.

Nastavení limitů na platební kartě je dnes základ

Samostatnou kapitolou je pak bezpečnost vaší platební karty. Riziko, že někdo zneužije vaše internetové bankovnictví chráněné autorizačními SMS je opravdu minimální. Riziko zneužití platební karty, kterou nosíte každý den u sebe, je ale řádově větší a proto je nutné věnovat správnému zabezpečení své karty dostatečnou pozornost. Naprostým základem je to, že nikomu nesmíte nikdy sdělovat PIN a že si ho nepíšete ke kartě nebo do svého mobilu. Můžete však zvýšit její bezpečnost i dalšími prvky, které je většinou možné provést přes internetbanking. Můžete si např. zvolit limity ke kartě, které vám určí maximální výši peněz, se kterými můžete kartou za dané období platit nebo vybírat. Často jsou tyto limity rozděleny na výběry z bankomatů, platby u obchodníků a platby na internetu, ale mohou být nastaveny i jiné limity, záleží na bance. Vždy si raději zvolte limity nižší, zvýšit jdou případně vždycky, navíc některé banky vám umožňují nastavit si i dočasné limity, pokud potřebujete třeba jednorázově zaplatit vyšší sumu.

Kromě nastavení limitů si můžete u některých bank, také zablokovat platby na internetu, které jsou nejrizikovějšími. Pokud budete chtít provést platbu na internetu, jednoduše si je povolíte a pak si je můžete znovu zablokovat. Některé banky také zvyšují zabezpečení plateb karet tím, že vám pošlou SMS s kódem pro platbu na internetu stejně jako u potvrzování příkazů v IB. Pokud se rozhodnete platit na internetu kartou, měli byste to vždy zvážit a platit jen u takových obchodníků, kterým důvěřujete nebo s nimi máte již předchozí zkušenosti. Známkou bezpečnosti vám může být 3D secure, které většina e-shopů u nás již má, poznáte to tak, že u platby mají loga VERIFIED by VISA a MasterCard SecureCode.