Přihlášení k účtu

Unicreditbank je bankou především pro menší a střední podnikatele a tomu odpovídá i její elektronické bankovnictví. To nese název Online Banking a najdete ho na internetové adrese https://cz.unicreditbanking.net/, kde se můžete i přihlásit ke svému účtu. Celý internetbanking je velmi pohodlný v tom, že online přes něj zařídíte a sjednáte drtivou většinu služeb banky. My si nyní zodpovíme nejčastější dotazy spojené s přihlášením a blíže se zaměříme i na téma bezpečnosti.

Přihlášení na Online Banking od UniCredit Bank

Banka rozlišuje dva způsoby přihlášení na svůj internetbanking. Prvním způsobem, kterým se budete nejspíš přihlašovat i vy je kombinace uživatelského jména, bezpečnostního kódu a kódu zaslaného na váš mobil, tím druhým způsobem, jak se přihlásit, je pomocí uživatelského jména a bezpečnostního klíče vygenerovaného z kalkulačky po zadání PINu.

Zřízení a aktivace účtu

Internetové bankovnictví Unicredit bank vám bude zřízené na základě smlouvy o poskytování služeb přímého bankovnictví, kterou podepíšete na pobočce banky. Při prvním přihlášení musíte do příslušných polí vyplnit uživatelské jméno, které dostanete od banky a vstupní bezpečnostní kód, který vám banka zašle na váš e-mail. Platnost tohoto kódu je omezena na 48 hodin, během kterých musíte toto první přihlášení provést. Jinak kompletní přehled účtů a služeb, které si u banky můžete nechat zřídit, najdete také na úvodní stránce Unicreditbank v sekci nabízené produkty.

Volba správného hesla

V následujícím kroku si budete muset zvolit nový bezpečnostní kód, který musí obsahovat 6 číslic. Pro jistotu ho zadáte 2× a vstup ještě potvrdíte SMS kódem, který vám dojde na mobil. Při dalším přihlašování již bezpečnostní kód měnit nemusíte a budete se přihlašovat pomocí vámi zvoleného kódu. Přes internetbanking si jej můžete kdykoliv potom jednoduše změnit.

Jak se přihlásit pomocí tokenu

Token je malý přístroj, který vypadá jako kalkulačka. Pro přihlášení do IB budete potřebovat vyplnit vaše uživatelské jméno a bezpečnostní kód, který získáte právě v tomto přístroji. Pro každé přihlášení vám bude vygenerován jiný kód poté, co do něj zadáte PIN k němu určený. Tento způsob zvyšuje zabezpečení tím, že pro přihlašování potřebujete tento přístroj a ještě PIN, navíc není vázaný na mobilní síť, nevýhodou naopak je, že si token budete muset od Unicreditbank koupit. Celý postup přihlašování pomocí tokenu je také blíže popsán na oficiálních stránkách banky v sekci Online Bankingu.

Zablokování internetového bankovnictví – jak postupovat

V případě, že zadáte 3× po sobě špatný bezpečnostní kód, dojde k zablokování IB, k němu může také dojít v případě dlouhodobé nečinnosti. Pro odblokování budete muset kontaktovat banku pomocí klientské linky nebo navštívit pobočku.

Potvrzení plateb pomocí SMS kódů

Každou platbu, kterou budete chtít u UniCredit Bank provést, musíte také potvrdit. To provedete stejně jako v případě přihlášení, buď pomocí SMS kódu, který dostanete na mobil nebo pomocí kódu vygenerovaného ve vašem tokenu. SMS kód je platný po dobu 20-ti minut, během této doby ho musíte zadat, jinak si budete muset nechat poslat kód nový. Pokud zadáváte více plateb najednou, můžete je všechny potvrdit jedním bezpečnostním kó­dem.

Zasílání informací o pohybech na vašem účtu

Přímo v IB si můžete nastavit zasílání různých informací o vašich účtech a to buď ve formě SMS nebo e-mailem. Informování můžete být o zůstatku na účtu, zaúčtovaných pohybech na účtu, o transakcích provedených platební kartou a dalších informacích. Za zmínku stojí také možnost být aktuálně informován o přihlášení do přímého bankovnictví, které u jiných bank nejspíš nenaleznete. O tom, jak je tento krok důležitý, se více dočtete také v bezpečnostním desateru každého bankovního uživatele.

Další prvky zvyšující bezpečnost

Banka používá šifrování pro komunikaci se svými klienty, tak aby nemohlo docházet k odposlouchávání komunikace. Poskytuje také automatické odhlášení z IB, pokud jste 20 minut nečinní, tak aby se k vašim účtům nedostal někdo jiný. Unicredit bank také umožňuje nastavení denního limitu pro transakce provedené prostřednicím internetového bankovnictví a také transakční limit, který zase omezuje maximální výši pro jednotlivé platby. Pro kontrolu si můžete zobrazit několik posledních přihlášení na internetbanking, tak abyste si byli jistí, že v něm nebyl přihlášen nikdo, kdo k tomu nemá oprávnění. V další části se blíže zaměříme na funkce internetového bankovnictví a chybět kromě základních platebních pokynů nebude ani pokročilejší kontrola a zabezpečení platebních karet a jejich limitů.

Tagy: unicreditbank internetové bankovnictví