Éra přihlášení

Banka nabízí pouze jeden způsob přihlášení do aplikace a to pomocí uživatelského jména a vstupního hesla. Výhodou je, že u Poštovní spořitelny si můžete zvolit nejen své heslo, ale také vlastní uživatelské jméno. Samotná aplikace internetového bankovnictví nese název Erasvět a přihlásit se do ni můžete na adrese https://muj.erasvet.cz/prihlaseni. My si nyní zodpovíme nejčastější dotazy, které se v souvislosti s jejích používáním mohou vyskytnout.

Přihlášení na internetbanking účet Poštovní spořitelny

Pokud se přihlašujete poprvé, musíte použít údaje, které jste dostali ve finančním centru nebo v dopise zaslaném poštou. Na stránkách banky zvolíte možnost přihlásit a do pole uživatelské jméno zadáte identifikační číslo, které má 8 znaků a do pole vstupní heslo vyplníte PIN, který má 4 znaky. V dalším kroku se ocitnete na stránce pro registraci do Era portálu, kde musíte vyplnit svůj e-mail, zvolit si svoje uživatelské jméno a vstupní heslo.

Správná volba uživatelského jména a hesla je klíčová

Vaše uživatelské jméno musí mít minimálně 5 znaků, maximálně 30. Musí být bez háčků a čárek, ale může obsahovat některé speciální znaky jako ?, §, !, @ a další. Nesmí být stejné jako váš e-mail a to ani jako první část před @. V případě, že byste chtěli mít jen číselnou kombinaci, musíte si zvolit vám přiřazené identifikační číslo. Každý musí mít uživatelské jméno jiné, je tedy možné, že kombinaci, kterou si zvolíte, již užívá někdo jiný, v tom případě si musíte zvolit jiné jméno nebo si vybrat jednu ze čtyř nabízených možností. Uživatelské jméno si můžete změnit i kdykoliv potom přihlášením přes internetbanking.

Následně si musíte změnit také vstupní heslo, které musí obsahovat minimálně 9, maximálně 30 znaků. Musí vždy obsahovat alespoň tři ze čtyř skupin znaků: malá písmena, velká písmena, číslice, speciální znaky. A může obsahovat nanejvýš 5 znaků v řadě, např. 1,2,3,4,5 nebo a,b,c,d,e. Opět se nesmí shodovat s vaším e-mailem nebo uživatelským jménem. Heslo budete muset pro kontrolu zadat ještě jednou a potvrdit SMS klíčem, který dostanete na mobil. Také heslo si můžete kdykoliv později změnit přes internetbanking účet. Co vše tento internetbanking umí, najdete v samostatné sekci věnované internetovému bankovnictví Erasvet.cz. My se v následujících textu zaměříme především na jeho bezpečnost.

Bezpečnost zvýší přihlašovací SMS

Po odeslání tohoto formuláře vám přijde na vámi uvedený email ověřovací kód, který opíšete na další stránce registrace. Poté je dokončena vaše registrace a aplikace vás přesune znovu na přihlašovací stránku, kde se musíte ještě jednou přihlásit, tentokrát ale svými novými přihlašovacími údaji, které budete používat i při dalším přihlášení. Vaše přihlašování můžete doplnit dalším bezpečnostním prvkem v podobě SMS klíče, který můžete zadávat nejen pro potvrzení transakcí, ale také pro přihlášení. Platnost tohoto kódu je stanovena na 10 minut, poté je potřeba nechat si poslat kód nový.

Zapomenuté heslo, zablokovaný internetbanking

V případě, že byste 3× po sobě zadali špatně vstupní heslo, dojde k zablokování služby, pro její odblokování kliknete na odkaz, který se nachází na přihlašovací stránce: obnovení hesla a odblokování přístupu. Zde zadáte své uživatelské jméno a váš email, na který následně obdržíte ověřovací kód, jehož platnost je 24 hodin. Na následující stránce tento kód opíšete a zvolíte si nové heslo, které ještě musíte potvrdit SMS klíčem. Stejně byste postupovali i v případě, kdy své heslo zapomenete.

Pokud byste zapomněli svoje uživatelské jméno, musíte zavolat linku 495 800 121, kde vám vaše uživatelské jméno sdělí, poté co jim vy řeknete své původní identifikační číslo (8 znaků), které jste obdrželi od banky pro první přihlášení, proto si tyto údaje pečlivě uschovejte. Zablokovat si můžete také zasílání SMS klíčů a to pokud zadáte 5× po sobě špatný kód. Pro jeho odblokování musíte navštívit finanční centrum nebo pobočku pošty. Do té doby nebudete moci potvrzovat žádné platby ani jiná nastavení, která jsou nutná potvrzovat SMS klíčem.

Potvrzení plateb probíhá pomocí SMS

Každou platbu, kterou budete chtít provést v internetovém bankovnictví, musíte navíc ještě potvrdit a to pomocí SMS klíče, který obdržíte na mobilní telefon. Platnost klíče je nastavena na 10 minut, kromě časového limitu si musíte také dávat pozor abyste kód neopsali několikrát špatně a nedošlo tak k jejich zablokování. Pro zvýšení bezpečnosti není možné měnit číslo mobilního telefonu přes internetbanking, pro jeho změnu musíte navštívit pobočku banky.

Nechte si zasílat nejdůležitější informace o vašem účtu

V původní verzi si můžete nastavit tzv. Era info, díky kterému budete neustále informování prostřednictví SMS nebo e-mailem o všem co se s vaším účtem děje. V podstatě můžete být informováni o pohybech na vašich účtech, o použití platební karty, o zůstatku na účtu nebo o odmítnutých příkazech.

Nastavte si limity na platební kartě

Opět možnost, kterou je momentálně možné provést pouze přihlášením do staré verzi internetového bankovnictví je změna limitů ke kartě. Stejně jako je tomu u ČSOB máte možnost nastavit si týdenní limit pro operace v bankomatech a u obchodníků, který je stanoven automaticky na 15 000 Kč, limit pro pošty a finanční centra, který je nastaven na 1 000 Kč a limit pro platby na internetu, který je automaticky nastaven na 15 000 Kč. Platby kartou na internetu navíc banka doplňuje dalším bezpečnostním prvkem v podobě hesla odeslaného na váš mobil, tak aby nebylo možné, že někdo provede platbu kartou na internetu bez vašeho vědomí. Další podrobnosti k tomuto tématu najdete také na úvodní stránce k Poštovní spořitelně.

Jak je dále zajištěna bezpečnost internetového bankovnictví

Samozřejmostí je šifrovaná komunikace, která zabrání tomu, aby mohl někdo zjistit data, která si předáváte s bankou. Navíc je možné stanovit dva základní limity internetového bankovnictví, které stanoví maximální částku, za kterou lze provést platby z internetového bankovnictví v daném časovém úseku. Jedná se o denní limit, který je standardně nastaven na 300 000 Kč a limit týdenní, který je stanoven na 500 000 Kč, můžete si je však podle potřeby změnit.

V případě vaší nečinnosti v internetovém bankovnictví, dojde k automatickému odhlášení po 20-ti minutách, tak aby se předešlo riziku, že se k vašemu účtu dostane někdo jiný, protože jste se zapomněli odhlásit nebo jste se vzdálili od počítače. Což je samozřejmě věc, která by se vám stávat neměla, protože se k vašemu účtu může dostat někdo i během těch 20-ti minut. Na závěr bychom chtěli každému doporučit Bezpečnostní desatero, kde jsou všechny nejdůležitější pokyny z hlediska bezpečnosti shrnuty na jednom místě.

Tagy: erasvet internetové bankovnictví, éra přihlášení, éra recenze, era portál