Internetbanking přihlášení

Fiobanka dává internetbanking ke každému běžnému účtu a to zcela zdarma bez jakýchkoliv poplatků za jeho vedení či domácí odchozí a příchozí transakce. Přihlášení je k dispozici všem stávajícím klientům na oficiálních stránkách banky na adrese fiobanka.com. V textu níže najdete zodpovězeny všechny nejčastější dotazy spojené s tímto bankovnictvím a blíže se zaměříme zejména na téma bezpečnosti a to, jak svůj účet co nejlépe ochránit proti případnému zneužití.

Fiobanka a přihlášení k jejímu účtu

Banka používá pro přihlášení do aplikace jeden způsob a to kombinaci uživatelského jména a hesla. Výhodou pro vás a odlišností od většiny bank je možnost si při zařizování zvolit vlastní uživatelské jméno. V tomto textu se zaměřujeme na samotné přihlašování a jeho bezpečnost. Pokud vás více zajímají funkce, které internetbanking nabízí, můžete se obrátit přímo na internetové bankovnictví Fiobanky, kde naleznete podrobnější informace.

První přihlášení, volba a změna hesla

V závislosti na tom jakým způsobem jste si svůj účet zařídili, obdržíte od banky své přihlašovací údaje kurýrem, poštou nebo je obdržíte na pobočce. Při prvním přihlášení na internetbanking ještě doplníte uživatelské jméno a heslo do příslušných polí a následně budete vyzvání ke změně hesla.

Vaše nové heslo musí obsahovat minimálně 6 a maximálně 50 znaků, mělo by obsahovat kombinaci čísel a písmen a to jak malých, tak velkých. Nemělo by mít žádnou souvislost s vámi jako datum narození a podobně. Platnost vašeho nového hesla je stanovena na 365 dní, poté si jej budete muset znovu změnit, ale samozřejmě si ho můžete změnit i dřív.

Zapomněli jste heslo, zablokovali jste si účet?

V případě, že 5× po sobě zadáte špatné přihlašovací heslo, Fiobanka dočasně zablokuje vaše internetové bankovnictví až do konce daného dne a vám nezbude nic jiného než čekat. Tuto dobu nelze totiž nijak zkrátit ani odblokovat a vy tak musíte počkat na vypršení této dočasné blokace a až poté se přihlásit znovu. Pokud své heslo zapomenete, musíte navštívit pobočku banky případně RM-Systém, kde vám vystaví náhradní heslo.

Potvrzení plateb prostřednictvím SMS

Všechny vaše platby, případně změny nastavení zadané přes internetbanking Fio banky, musí být vámi potvrzeny, než dojde k jejich provedení. Potvrzení je možné provést dvěma způsoby, případně jejich kombinací. Tím prvním způsobem a zároveň také běžně užívaným je potvrzení SMS kódem zaslaným na mobilní telefon. Pokud jste si při přihlášení vybrali tuto možnost, už při zřízení jste si zvolili délku tohoto kódu (5 – 25 znaků), počet pokusů pro zadání (1 – 5) a platnost kódu (maximálně 20 minut).

V případě propadnutí časového limitu si můžete požádat o nový. Vaše transakce bude potvrzena až po správném zadání kódu. Druhou možností pro potvrzení je využití Fio podpisu, což je elektronický podpis, který funguje na principu šifrování a je doprovázen heslem. Tento způsob není často využívaný, proto se o něm dále zmiňovat nebudeme. Zájemce můžeme odkázat na oficiální stránky Fio.cz, kde jsou k tomuto tématu k dispozici další informace.

Nechte si zdarma zasílat informace o pohybech na účtu

Pokud chcete být informování o změnách na vašich účtech, můžete si v internetovém bankovnictví nastavit zasílání zpráv a to buď na váš mobil formou SMS nebo na e-mail. Fiobanka dává na výběr z nepřeberného množství nastavení např. pravidelný zůstatek, pohyb na účtu, transakce kartou, nadstav nebo podstav, který vás informuje v případě, že se částka na vašem účtu sníží nebo zvýší na vámi zvolenou výši a další.

Další prvky zvyšující zabezpečení bankovnictví

Pro zvýšení bezpečnosti využívá internetbanking Fio banky šifrované komunikace, ostatně jako všechny banky. Při přihlášení máte možnost zadávat své heslo pomocí grafické klávesnice, tak aby se nemohlo stát, že vám někdo odposlechne heslo, když jej budete ťukat do klávesnice, protože i toto by zkušený hacker zvládl. Pro vaši bezpečnost a zároveň pohodlí máte možnost si zvolit délku časového limitu pro automatické odhlášení z internetbankingu při vaší nečinnosti.

Nejkratší dobu je možné stanovit na 10 minut a časově omezen je i samotný přihlašovací formulář, který má platnost 5 minut, poté musíte celou stránku zaktualizovat nebo otevřít znovu. Limit pro internetové bankovnictví stanoven není, ale je omezena výše zrychlených a prioritních plateb v maximální výši 2 000 000 Kč. O limitech ke kartám jsme již hovořili v části věnované platebním kartám a podrobnější informace k tomuto tématu najdete také na úvodní stránce na téma Fiobanka a její internetbanking.

Tagy: fiobanka internetbanking přihlášení, fiobanka přihlášení k účtu