Internetové bankovnictví

Službu internetového bankovnictví banka poskytuje pod názvem Fio Internetbanking a to pro běžné občany i firmy. IB vám umožní náhled ke vašemu běžnému i spořícím účtům, termínovaným vkladům, hypotéce, úvěrům i platebním kartám. Níže podrobně probíráme všechny jeho funkce a důraz klademe především na bezpečnost samotného bankovnictví. Než začneme, můžete se do něj přihlásit na oficiálních stránkách banky na adrese https://www.fio.cz.

Fiobanka a její internetové bankovnictví

K tomu abyste mohli využívat Fio Internetbanking, musíte mít u banky běžný nebo spořicí účet anebo termínovaný vklad. Tyto účty si můžete založit na kterékoliv pobočce banky. V případě, že si chcete zařídit běžný účet a jste občan starší 18-ti let, můžete tak učinit i on-line na internetových stránkách. IB je poskytováno i nezletilým osobám, ale jeho využívání se omezuje pouze na nahlížení, není tedy možné provádět platby a některé další funkce.

Zkuste si to na nečisto

Na internetových stránkách je dostupná demoverze IB, je však podmíněna zadáním vašich údajů a funkčnost je omezena na 30 dnů. Vy si tak můžete vyzkoušet, jak IB funguje, ještě před tím než o něj požádáte. Na stránkách ale nenaleznete žádný ucelený manuál IB ani videoukázky.

Kromě služby internetového bankovnictví banka nabízí službu Fio Smartbanking pro ovládání účtů pomocí mobilního telefonu. Telebanking banka neposkytuje. Nicméně provozuje alespoň infolinku a linku, na které je možné provádět blokace karet.

Co Fio Internetbanking umí?

Hned při vstupu do internetového bankovnictví se nacházíte na liště přehledy, tam si můžete zobrazit přehled vašich účtů, ke kterým máte možnost si zvolit, jaké parametry chcete u účtu zobrazovat (jméno a číslo, majitel, zůstatek, měna, typ účtu, založení, ….). Přehled máte ale také neomezeně o pohybech a převodech provedených na účtech nebo přehled výpisů, které slouží pro vaši kontrolu.

Využívejte této možnosti a pravidelně své účty a výpisy sledujte, máte tak jedinečnou možnost zkontrolovat si, že nikdo jiný neprovedl platbu vašimi penězi nebo vám banka nezapočítala neoprávněný poplatek apod. Kromě toho máte k dispozici i přehled zůstatků na účtu, který je zobrazen nejen číselně ale i v grafu či přehled trvalých plateb, inkas a SIPO.

Provedení platby

Základní funkcí, kterou budete nejspíše využívat nejčastěji, jsou převody. Díky liště podání příkazu máte možnost zadávat jednorázové platby, europlatby nebo zahraniční platby, trvalé platby, souhlas nebo příkaz k inkasu a SIPO. Můžete také vytvářet hromadné platby tak, abyste nemuseli potvrzovat každou platbu zvlášť nebo šablony plateb. Funkce, kterou ne všechny banky podporují, ale Fio ano, je dobíjení kreditu na mobil.

Platební karty

Na záložce karty máte přehled svých platebních karet včetně informací o nich (držitel karty, typ karty, platnost a další). Kromě toho máte přehled o nezaúčtovaných transakcích a pohybech na kartě, které je nutné kontrolovat stejně tak jako transakce na účtu. Pro zvýšení zabezpečení vaší karty určitě využijte možnosti nastavení limitů ke kartě. Limity banka rozlišuje na denní a týdenní. Automaticky máte přednastavený celkový týdenní limit ve výši 50 000 Kč a celkový denní limit ve výši 20 000 Kč a také limit pro bezkontaktní platbu ve výši 500 Kč.

Vy sami si můžete limity změnit a to nejen celkové, ale i zvlášť pro výběry z bankomatů, pro platby u obchodníků a platby na internetu. Díky tomu, že je můžete měnit kdykoliv pohodlně v internetovém bankovnictví, mějte limity nastaveny na nižší částky. V případě, že budete potřebovat, jednoduše si limit zvýšíte. Na tomto místě si můžete také změnit PIN nebo zažádat o novou kartu.

Co ještě lze v internetbankingu provádět?

Můžete si nastavit zasílání informačních SMS nebo emailů, zobrazovat si zprávy z banky nebo smlouvy, můžete si také o některé produkty zažádat, např. o termínovaný vklad nebo spořicí účet. Prostřednictvím nastavení si můžete změnit heslo, čas, po kterém dojde k automatickému odhlášení z aplikace nebo jaká stránka se vám zobrazí po přihlášení do internetového bankovnictví a některá další nastavení.

Tagy: fiobanka internetbanking přihlášení