Přihlášení k účtu

K internetovému bankovnictví se v Air Bank přihlásíte pomocí uživatelského jména a hesla. Velkou výhodu je pro vás možnost zvolit si oba údaje tak, aby se vám dobře pamatovaly. Přestože se jedná o relativně mladou banku, její internetbanking dosahuje ve všech ohledech srovnatelné úrovně s ostatními velkými bankami. Pro ty, kteří se chtějí přihlásit na účet je určena adresa https://ib.airbank.cz/. Níže si pak můžete prohlédnout odpovědi na nejčastější otázky.

Přihlášení na účet u Airbank

Poprvé se přihlašujete, hned když si službu zřizujete (je zde možnost si svoji žádost uložit a dokončit ji později). Při vyplňování vaší žádosti vyplňujete kromě údajů o vás také své přihlašovací jméno, můžete si zvolit jakékoliv přihlašovací jméno, jedinou podmínkou je, aby nikdo jiný neměl stejné, v takovém případě byste na to byli upozorněni a museli byste si zvolit jiné. Poté co si ještě zvolíte služby, které chcete u banky využívat a dokončíte žádost, se budete moci rovnou přihlásit do internetového bankovnictví. Budete k tomu potřebovat uživatelské jméno, které jste si zvolili a jednorázové heslo, které vám došlo na mobil, který jste uvedli ve své žádosti. V IB pak budete také muset odpovědět na 3 bezpečnostní otázky (můžete si vybrat z několika otázek), na které budete muset odpovědět v případě, že zapomenete své heslo.

Při prvním přihlášení si musíte také změnit jednorázové heslo, které jste dostali. Vaše nové heslo musí obsahovat minimálně 8 znaků a musí obsahovat minimální 3 druhy znaků ze 4 nabízených skupin: alespoň jedno malé písmeno/velké písmeno/čísli­ci/speciální znak (mezi které patří: !@#$%^&*()_~±­/=.,;). Heslo si už následně povinně měnit nemusíte, v IB si ho ale kdykoliv změnit můžete, stejně jako vaše uživatelské jméno.

Zapomněli jste své heslo?

Pokud jste své heslo zapomněli, nemusíte se bát, že budete muset na pobočku. Jednoduše kliknete na přihlašovací stránce na odkaz nepamatuji si své heslo a následně odpovíte na bezpečnostní otázky, které jste si zvolili při prvním přihlášení, na mobil obdržíte jednorázové heslo, pomocí něhož se přihlásíte a které si v IB následně změníte podle sebe. Stejně byste postupovali i v případě, že byste zadali 3× po sobě špatné heslo, kdy dojde k zablokování IB a vy musíte také odpovědět na bezpečnostní otázky. V případě, že byste odpověděli i na bezpečnostní otázky špatně, můžete do banky zavolat a oni vám pošlou jednorázové heslo, které si následně v IB změníte.

S SMS banka šetří

Pokud se rozhodnete provést platbu v IB nebo jinou funkci, kterou je potřeba potvrdit, provedete to tak, že zadáte kód, který vám dojde na váš mobil. Tímto způsobem ale potvrzujete pouze první transakci, všechny následující již potvrzujete pouze heslem do vašeho internetbankingu. Pokud tedy budete zadávat třeba dvě různé platby, první platbu potvrdíte SMS kódem, tu druhou pak vaším heslem. Číslo vašeho telefonu si můžete změnit i v IB.

Limity

Kromě již zmiňovaných limitů k platební kartě, banka pro zvýšení bezpečnosti zavedla také transakční limity pro internetové, mobilní, telefonní bankovnictví a pro pobočku s asistentem. Každý limit platí na všechny transakce během jednoho dne provedené z jakéhokoliv vašeho účtu (kromě úvěru) bez ohledu na to zda jste je zadali vy nebo disponent na vašem účtu. Pro internetové bankovnictví je tento limit nastaven automaticky na 300 000 Kč, vy si však můžete tyto limity změnit až do výše maximální hranice. V IB si však můžete tento limit pouze snížit. Pro zvýšení musíte využít telefon nebo pobočku.

Další prvky bezpečnosti

Veškerá komunikace s bankou po internetu je zabezpečená šifrováním, tak aby vás nemohl nikdo odposlouchávat, navíc pokud byste se zapomněli odhlásit nebo byste se od počítače vzdálili na delší dobu, dojde zhruba po 5-ti minutách k automatickému odhlášení z IB. Časově omezená je také přihlašovací stránka, takže pokud se během určité doby nepřihlásíte, budete si muset přihlašovací stránku otevřít znovu. Pro zvýšení bezpečnosti si také můžete nechávat posílat informační SMS nebo e-maily o pohybech na vašich účtech nebo kontrolovat historii přihlášení.

Tagy: airbank internetbanking