Internet banking

Airbank je moderní bankou pro moderní lidi. Samozřejmostí je proto také pokročilé internetové bankovnictví, které zde tvoří hlavní způsob správy bankovního účtu. Přihlásit se do něj můžete na oficiální adrese https://ib.airbank.cz/ a to zadáním uživatelského jména a hesla. V tomto článku si blíže probereme, co všechno toto bankovnictví dokáže – od provádění základních bezhotovostních plateb až po pokročilou správu platebních karet a jejich limitů.

Internetové bankovnictví Airbank

AirBank nemá žádný zvláštní název pro svůj internetbanking a tak se o něm na těchto stránkách mluví jednoduše jako o internetovém bankovnictví. To je v tomto případě poskytováno pouze fyzickým osobám starším 18-ti let, tedy nikoliv firmám. V rámci elektronického bankovnictví máte přístup ke svým běžným a spořicím účtům, platebním kartám a půjčkám.

Založení účtu zvládnete z domova

Pro to abyste mohli využívat internetové bankovnictví Airbank, musíte uzavřít rámcovou smlouvu, kterou můžete uzavřít prostřednictvím internetu, telefonu nebo na pobočce. Pokud budete chtít, nemusíte podepisovat smlouvu v tištěné podobě a vše vyřídíte pomocí internetu, smlouvu podepíšete pomocí hesla a SMS. Banka totiž považuje všechny komunikační kanály (internet, telefon, pobočka) za rovnocenné, proto považuje např. sken vaší občanky za rovnocenný, jako kdybyste jej předložili na oskenování pracovníkovi na pobočce, stejně tak smlouva v tištěné podobě je rovnocenná s tou uzavřenou elektronicky. Podrobnosti o jednotlivých typech účtů, které banka nabízí najde na úvodní stránce věnované Airbank.

Pomocníci, kteří vám usnadní práci

Na stránkách banky bohužel nenajdete demoverzi ani žádný manuál, který by vám popsal, jak se s internetovým bankovnictvím Airbank pracuje. K dispozici máte jen několik typů pro práci s IB. Základní návod pro práci však najdete až při prvním přihlášení do internetbankingu a to ve formě videí. Nemusíte se tedy bát, že byste svůj účet neuměli ovládat. Mimoto je celé prostředí velmi intuitivní. Kromě internetového bankovnictví, můžete také využít telefonního nebo mobilního bankovnictví.

Co vše internetbanking umí?

V internetbankingu máte přehled o všech svých účtech a informacích o nich (název, číslo, úroková sazba a podobně), k dispozici u Air banky máte také přehled plateb, které jste provedli a to za celou dobu od založení a také výpisy z účtu. Kdykoliv si tak můžete zkontrolovat správnost všech zaúčtovaných plateb a poplatků. Této možnosti určitě využívejte a pravidelně kontrolujte minimálně svůj měsíční výpis z účtu.

Chcete zaplatit?

Pokud chcete u Airbank provést jakoukoliv platbu, můžete si vybrat mezi jednorázovým, trvalým, zahraničním platebním příkazem, souhlasem s inkasem, SIPO anebo Chytrým inkasem, což je nástroj, který vám umožní, abyste každé inkaso před tím, než vám bude strženo z účtu, schválili. O každém inkasu budete informování a do 5-ti dní jej musíte schválit nebo odmítnout.

Využívat můžete také šablony plateb, kterou si vytvoříte v případě, že nějakou platbu zadáváte víckrát. Můžete také provádět převody mezi vašimi účty, které lze provést jednoduše jen přetažením myší z účtu na účet, automaticky se vám vyplní všechny potřebné údaje a vy jen vyplníte částku, kterou chcete převést.

Funkce poradna aneb dokonalý přehled o vašich financích

Všechny své platby, které u Air bank provedete, si můžete roztřídit do skupin, které si zvolíte (např. bydlení, auto, jídlo, …), tak abyste měli kdykoliv přehled o tom za co nejvíce utrácíte. Můžete si je různě prohlížet v grafech, srovnávat s příjmy a podobně. Poradna funguje na podobném principu jako např. Era osobní finance od Poštovní spořitelny nebo GE Money Manager od GE Money Bank.

Správa platebních karet online

Můžete si také zobrazit informace týkající se vaší platební karty (číslo, název, platnost, stav, PIN a další). Užitečné pro vás je možnost změny limitů ke kartě, standardně máte nastavený týdenní limit pro výběr hotovosti na 50 000 Kč, pro platby u obchodníků na 100 000 Kč a pro platby na internetu je nastaven limit 5 000 Kč. Každý z těchto limitů si můžete přes internetbanking lehce změnit a to buď pro konkrétní týden, nebo napořád. Měnit můžete i další nastavení karty jako její zablokování nebo zažádání o novou kartu. S tímto úzce souvisí také téma bezpečnosti, které je u platebních karet naprosto klíčové. Všechny důležitá bezpečnostní, která by měl každý dodržovat, jsme shrnuli v uceleném článku bezpečnostní Desatero.

Co ještě v internetovém bankovnictví zvládnete zařídit?

Díky zprávám si můžete zobrazit nejen zprávy od banky, ale také psát zprávy bance včetně posílání různých dokumentů. Kdykoliv si můžete zažádat o zřízení půjčky nebo nového účtu. Smlouvy pak máte také kdykoliv dostupné v internetbankingu. Změnit si můžete také některá nastavení, např. jaká stránka se vám po přihlášení zobrazí jako hlavní. Další užitečné rady, jako například co dělat, pokud zapomenete své přihlašovací údaje či heslo, jsme připravili v našem článku zaměřením na přihlášení na internetbanking od Air Bank.

Tagy: airbank internet banking