Přihlásit

V tomto textu se blíže podíváme na bezpečnost internetového bankovnictví od GeMoney. To nese název Internet Banka a přihlásit se do něj můžete na oficiální adrese https://ibs.internetbanka.cz. Zde se dozvíte vše potřebné, co dělat, aby byly vaše peníze v maximálním bezpečí. Jaké heslo pro přihlášení zvolit, jak postupovat, když si omylem internetbanking zablokujete či jak důležité je nastavení limitů. To vše a mnohem více bude předmětem následujících řá­dek.

Přihlášení do účtu Internet Banky od GeMoney

Banka nabízí dvě základní možnosti jak se do své Internet Banky od GeMoney přihlásit a to pomocí přihlašovacího jména a hesla, které je možné volitelně doplnit o mobilní klíč nebo klientský certifikát. Vzhledem k tomu, že většina lidí používá pro přihlášení první variantu, budeme věnovat pozornost především tomuto prvnímu a nejrozšířenějšímu způsobu.

První přihlášení a aktivace účtu

Pokud se přihlašujete do internetbankingu poprvé je nutné se nejen přihlásit, ale také internetové bankovnictví aktivovat. Pro přihlášení budete potřebovat ID ze smlouvy, kterou jste uzavřeli na pobočce a které je většinou totožné s číslem účtu a také heslo, které jste taktéž dostali na pobočce, heslo v tomto případě má 8 znaků. Na přihlašovací stránce tyto dva údaje zadáte do příslušných polí. V případě, že jste si aktivovali při zřízení přihlašovací SMS, v další kroku vyplníte kód, který dostanete na svůj mobil.

Pak jste již přihlášení do internetového bankovnictví GeMoney. Aplikace však není aktivní a tak nelze provádět žádné platby, proto ji musíte ještě aktivovat. Po přihlášení se objeví obrazovka s aktivací Internet banky, kdesi zvolíte možnost aktivovat nyní (máte na výběr i aktivovat později, pokud ale máte všechny potřebné údaje, je rozumné dotáhnout vše až do konce). Nyní když máme vše připravené, se můžete podívat, co vše přímé bankovnictví GeMoney umí.

Jaké heslo zvolit a jak často ho měnit

Poté se vám objeví pole, do kterého musíte zadat aktivační heslo, které má 10 znaků a které jste obdrželi po podpisu smlouvy v obálce, která vám došla poštou. Pak ještě zadáte mobilní kód a tím účet internetového bankovnictví definitivně aktivujete. Aktivační heslo je jednorázové a už jej nebudete dále potřebovat, přihlašovací heslo slouží i nadále pro přihlášení do aplikace, je však doporučeno si jej po prvním přihlášení změnit. Heslo by mělo mít minimálně 8 a maximálně 16 znaků, a mělo by obsahovat alespoň jedno malé a velké písmeno a jednu číslici. Ideálním intervalem pro jeho změnu je podle GeMoney jeden měsíc. Blíže se tomuto tématu věnuje sekce elektronického bankovnictví Internet Banky, přímo na stránkách GeMoney.

Zablokovali jste si internetbanking?

V případě třech chybných pokusů o přihlášení ať už zadáváním špatného heslo nebo chybného mobilního klíče, dojde k zablokování služby. Její odblokování můžete provést prostřednictvím telefonu nebo na pobočce GeMoney bank.

Jak se přihlásit pomocí certifikátu

V případě, že byste se chtěli k účtu přihlašovat tímto způsobem, museli byste si po zadání přihlašovacích údajů stáhnout ze stránek banky svůj přihlašovací a podpisový certifikát. Jedná se v podstatě o dokument, který si uložíte na bezpečné místo, např. na CD a při každém přihlášení jej musíte mít k dispozici tak abyste byli schopni se po zadání hesla přihlásit do internetového bankovnictví. Platnost takového certifikátu je dva roky, poté je nutné si stáhnout certifikáty nové. Výhodou tohoto způsobu je, že pokud nemáte certifikát, do internetového bankovnictví se nikdy nepřihlásíte, takže ani nikdo jiný. Což na druhou stranu může působit i potíže, když se např. potřebujete přihlásit na internetbanking GeMoney na dovolené.

Potvrzení plateb probíhá prostřednictvím autorizačních SMS

Každou platbu, kterou v internetovém bankovnictví zadáte, budete muset potvrdit. Potvrzení probíhá v závislosti na zvoleném způsobu přihlašování. Pravděpodobně tak budete potvrzovat své platby mobilním klíčem. Platnost tohoto klíče je stanovena na 2 minuty, poté je nutné nechat si poslat nový klíč. Číslo mobilního telefonu je kvůli zajištění vyšší bezpečnosti možné měnit pouze na pobočce banky. V případě certifikátu byste museli zvolit svůj podpisový certifikát, přihlásit se a potvrdit jej heslem.

Jak mohu ještě zvýšit zabezpečení svého účtu

Pro zvýšení bezpečnosti banka využívá šifrovanou komunikaci s vámi. K dispozici máte také již výše zmíněné limity k platební kartě. Kromě toho je také na internetbanking nastaven denní limit, díky němu nebude možné provést platby vyšší než jeho maximální hranice (tento limit zjistíte ve své smlouvě, můžete si ho nechat změnit). V aplikaci je vždy zobrazeno datum a čas posledního přihlášení. Vždy, když se přihlásíte na internetbanking, zkontrolujte, zda datum sedí s vaším posledním přihlášením. Získáte tak jistotu, že nikdo jiný se do internetbankingu nemohl přihlásit.

Tak jako ostatní banky, má i GE Money Bank nastavený limit pro automatické odhlášení při vaší nečinnosti. V tomto případě je nastaven na 20 minut. Můžete si také nastavit SMS a E-mail Servis pro zasílání SMS nebo e-mailů o informacích z vašich účtů, nastavit si můžete i čas, ve kterém vám mohou SMS chodit, tak aby vás nevzbudili. Máte na výběr z různých variant: informace o změnách zůstatku, o zaúčtování platby, o použití platební karty, o výpisu či konci platnosti platební karty a dalších. Variabilně si můžete nastavit, které informace chcete zasílat a jakou formou. K dispozici tak máte aktuální informace, na které můžete případně rychle reagovat. Další důležité podrobnosti ohledně zabezpečení se pak dočtete v Bezpečnostním desateru, které bychom označili za povinnou četbu pro všechny uživatele internetového bankovnictví.

Tagy: gemoney internet banka přihlásit