Elektronické bankovnictví

Internetové bankovnictví od ČSOB je pokročilý pracovní nástroj, který vám umožňuje komplexní správu vašeho účtu. Přihlásit se do něj můžete na oficiální adrese https://ib24.csob.cz/ přímo na stránkách banky. Kromě běžný plateb lze jeho prostřednictvím sjednat i půjčku, nejrůznější druhy pojištění a k dispozici jsou i podílové fondy nebo investice do akcií. Účelem následujících řádek bude vás seznámit a předvést některé z jeho nejčastěji používaných funkcí.

Elektronické bankovnictví ČSOB

Banka poskytuje internetové bankovnictví pod názvem ČSOB InternetBanking 24 a ČSOB BusinessBanking 24 pro firmy a podnikatele. Díky internetbankingu tak máte neustále přehled o svých běžných a spořicích účtech, termínovaných vkladech, úvěrech, hypotéce, majetkových účtech či o penzijním připojištění.

Založení internetového bankovnictví

Podmínkou pro zřízení IB je založení běžného nebo vkladového účtu. Účet si můžete založit na pobočce banky. Nebo si pomocí internetové stránky můžete vyplnit žádost o účet, na základě níž vás bude kontaktovat pracovník banky, aby si s vámi domluvil schůzku, takže návštěvě pobočky se stejně nevyhnete. Internetbanking lze zřídit i k dětskému kontu, které může být poskytnuto od narození dítěte, IB je v tomto případě dostupné pouze pro nahlížení až do věku 15-ti let, kdy jsou zpřístupněny všechny části IB, včetně zadávání transakcí.

Pomocníci pro práci v IB

Banka má k dispozici na svých stránkách plně přístupnou demoverzi, ucelenou příručku i dílčí návody, díky nimž se nemusíte bát, že nebudete vědět jak se z internetbankingem pracuje nebo co která funkce znamená. Kromě elektronického bankovnictví můžete využívat i SmartBanking, Digitální peněženku, což je aplikace, díky které můžete provádět platby na internetu pomocí chytrého mobilu, na který si nahrajete údaje o kartě a nemusíte tak při platbě údaje o kartě vepisovat. Další službou elektronického bankovnictví je telefonní bankovnictví Linku 24 a Mobil 24, tedy GSM banking, který mnohé banky již přestaly nabízet, vzhledem k tomu, že zájem o tuto službu je minimální. Více se o těchto nadstandardních službách dočtete v sekci internetového bankovnictví přímo na stránkách banky.

Co všechno InternetBanking24 od ČSOB umí?

To nejdůležitější najdete hned na první liště účty a transakce. Jak název napovídá, zde naleznete přehled svých účtů včetně informací o nich (číslo, název, typ účtu, zůstatky, datum založení, úrokovou sazbu, disponenty a další). Důležitými informacemi by pro vás měly být pohyby na účtu a výpisy z účtu, které byste měli pravidelně kontrolovat. Zvyšujete, tak bezpečnost vašich účtů a zároveň máte také jedinečnou možnost kontrolovat banku, protože situace, kdy vám banka naúčtuje neoprávněný poplatek, se bohužel stále objevují.

Jak provést domácí či zahraniční platbu

Na stejném místě jako je přehled vašich účtů, můžete provádět i platby z nich. Po tom co se přihlásíte a vstoupíte na svůj účet, máte k dispozici máte na výběr mezi jednorázovým příkazem, převodem mezi vašimi účty, prioritní platbou, hromadným příkazem, trvalým příkazem, inkasem, SIPO či zahraniční platbou nebo europlatbou. Můžete si také vytvářet šablony plateb nebo dobíjet kredit do mobilu. Mezi funkce, které většina bank nepodporuje, můžeme zařadit funkci komfortní vyúčtování, které vám umožní zasílání faktur od vybraných firem přímo do IB a vy je tak můžete rovnou zaplatit. Na stejném principu funguje služba e-faktury u České spořitelny.

Spoření a investování jednoduše přes internet

V elektronickém bankovnictví ČSOB máte k dispozici i různé informace v závislosti na tom, který produkt jste pro spoření či investování zvolili. Můžete si prohlédnout Informace o spořicích účtech (výpověď vkladu, převod ze spořicího účtu, historie změn), o termínovaných vkladech (výběr vkladu, nastavení automatické obnovy,…), o podílových fondech (portfolio, přehled obchodů, informace o podílových fondech, …), o penzijních fondech (informace ze smlouvy, stav prostředků, historie plateb, státní příspěvky, výnosy) a informace o Custody což je nástroj pro obchodování s CP.

I o půjčku můžete zažádat online

Na kartě úvěry si můžete požádat o půjčku na lepší bydlení, o půjčku na cokoliv nebo kontokorent, či změnit výši jeho limitu. Pokud máte schválený kontokorent, můžete ho získat rovnou, v případě dalších úvěrů si v aplikaci vyplníte potřebné údaje, na základě níž vám v bance připraví smlouvu, kterou budete muset ještě podepsat. K dispozici vám jsou také údaje o vaší hypotéce (zůstatek, úroková sazba, den a výše příští splátky a další).

Správa platebních karet

Přes svůj internetbanking máte neustále k dispozici seznam vašich platebních karet včetně informací o nich (číslo a držitel karty, typ, platnost či stav karty). ČSOB vám také umožní změnit si v IB limit vaší karty, který máte bankou přednastavený na 15 000 Kč, v tomto případě se jedná o limit týdenní pro všechny transakce provedené kartou. Navíc si můžete ještě navolit limit pro platby přes internet, který lze doplnit o číslo vašeho mobilního telefonu.

V případě, že budete provádět platbu přes internet u obchodníka, který podporuje 3D secure (více se dozvíte v článku věnovanému bezpečnosti IB), nebude stačit pouze opsat údaje z vaší karty, ale budete je muset doplnit o SMS kód, který obdržíte na mobil. Vaše platby na internetu jsou tak ještě více zabezpečeny, i kdyby někdo zjistil vaše údaje z karty, nezjistí kód z vašeho mobilu. K dispozici máte i další nastavení vaší karty jako změna PINu či dočasná blokace karty. Více se o bezpečnosti platebních karet zmiňujeme také na úvodní stránce k bance ČSOB.

Další užitečné funkce, které internetbanking nabízí

Pro lepší orientaci a váš komfort při práci s internetbankingem si můžete měnit různá uživatelská nastavení jako nastavení úvodní stránky, oblíbených položek nebo měnit kontaktní informace pro elektronické bankovnictví a další. K dispozici také máte možnost nastavení informačních SMS nebo e-mailů či zprávy z banky, které byste měli určitě číst, banka vás tímto způsobem může informovat třeba o odstávkách v provozu internetbankingu nebo o změně sazebníků. Další podrobnosti jak o bance samotném tak i o aplikaci Internetbanking24 pak najdete v úvodní sekci k ČSOB.

Tagy: čsob úvodní stránka, čsob internetbanking přihlášení do účtu