Internetové bankovnictví

Elektronické bankovnictví Raiffeisenbank poskytuje celou plejádu možností, jak své prostředky u této banky spravovat. Aplikace nese název eKonto a všichni stávající klienti se mohou přihlásit na svůj účet na adrese rb.cz/textlogin/ zvolením příslušného preferovaného způsobu. Vzhledem k bezpočtu různých funkcí si teď blíže ty nejdůležitější z nich předvedeme, aby opravdu každý uživatel měl možnost využít služeb banky Raiffeisen skutečně naplno.

Internetové bankovnictví RB.cz

Internetbanking banka poskytuje v případě fyzických osob pod názvem eKonto, firemním klientům je určeno IB pod názvem RB Internetbanking. Při využívání IB máte možnost sledovat své běžné a spořicí účty, termínované vklady, hypotéku nebo stavební spoření, pojištění, platební karty a majetkové účty, které jsou určené pro investování.

Potřeba je zmínit taky poměrně netypicky způsob přihlašování do účtu – na výběr máte hned několik způsobů rozdělených na mobilní, osobní a internetový klíč. Všechny 3 tyto možnosti přihlášení, jejich výhody i nevýhody, jsme detailně probrali v předchozím části věnované přihlášení a vstupu na účet RB. V této části se proto pouze na samotný internetbanking eKonto a jeho možnosti.

Založení a aktivace účtu

IB je automaticky poskytováno při zřízení běžného účtu, který si může založit osoba starší 15-ti let a to prostřednictvím internetu, kde si vyplníte připravený formulář, na jeho základě vás bude kontaktovat telefonicky pracovník banky, vy si můžete následně nechat poslat smlouvu kurýrem nebo ji přijít podepsat na pobočku, druhou možností je navštívit pobočku rovnou.

Jak s bankovnictvím eKonto pracovat?

Na internetových stránkách banky na rb.cz je dostupná interaktivní demoverze, která vám představí IB ve formě jakéhosi videa, na kterém si můžete prohlédnout vybrané funkce, co internetbanking dokáže. Kromě toho tam také naleznete různé dílčí manuály, které se věnují především způsobům přihlášení, ucelený manuál však na stránkách nehledejte.

V rámci služby přímého bankovnictví eKonto můžete využívat kromě IB také Telefonní bankovnictví, PDA bankovnictví (bankovnictví určené pro kapesní počítače) a GSM banking. Raiffeisenbank také poskytuje Mobilní bankovnictví eKonto (tedy smartbanking) a Mobito (viz. Česká spořitelna, GE Money Bank). Další podrobnosti k těmto funkcím najdete také na oficiálních stránkách banky v sekci přímého bankovnictví.

Co vše internetbanking od Raiffeisenbank umí?

Aplikace IB je rozdělena do několika lišt: osobní účet, hypotéka, stavební spoření, penzijní připojištění, životní pojištění a podílové fondy, kromě toho je vám neustále k dispozici nápověda či kontakty a zprávy z banky. U každého ze svých účtů, si můžete u RB zobrazit aktuální zůstatky a další informace o nich. K dispozici máte údaje o pohybech na účtu a výpisy z účtu, v obou případech po celou dobu od jeho založení.

Díky těmto základním údajům si můžete kdykoliv na rb.cz zkontrolovat, zda byly všechny vaše transakce řádně zaúčtovány a díky výpisům si můžete zkontrolovat, že vám banka nezaúčtovala žádný neoprávněný poplatek a naopak, že vám připsala úroky z vkladu. V případě, že byste měli jakékoliv pochybnosti nebo nesrovnalosti, obratem informujte banku a tento problém s ní řešte.

Jak zaplatíte složenku nebo provedete převod

Pokud se chystáte zaplatit složenku nebo poslat peníze někomu na účet, můžete si u Raiffeisenbank vybrat z několika forem platebních příkazů, mezi které patří: jednorázové a hromadné tuzemské příkazy, platby daní a cla, zahraniční platby, trvalé platby, které můžete samozřejmě i měnit nebo rušit stejně jako SIPO a inkaso. Pokud zadáváte některou platbu častěji, můžete si v internetovém bankovnictví na rb.cz vytvořit vzor platby, tak abyste příště nemuseli všechny údaje vypisovat znovu. Platbu kreditu na mobil zde bohužel neprovedete.

Chcete si půjčit?

Přes internetbanking RB si snadno zažádáte o úvěrové produkty, které vám banka aktuálně nabízí, jako spotřebitelský úvěr nebo kontokorent. V případě, že máte předschválený limit (bývá tak často právě u kontokorentu), můžete jej jednoduše jen potvrdit.

Přehled a správa platebních karet

V internetovém bankovnictví Raiffeisenbank si můžete kdykoliv zobrazit přehled svých platebních karet, ke kterým máte zobrazeny informace o nich včetně transakcí, které jste kartou provedli, tak abyste si mohli zkontrolovat správnost vašich plateb. Důležité je kontrolovat tyto údaje, zde snad ještě s větší důsledností, vzhledem k tomu, že platební karty jsou ve srovnání s vaším účtem zranitelnější. Kartu můžete samozřejmě i různě spravovat, můžete ji např. zamykat nebo měnit její limity, což je další prvek, který slouží ke zvýšení bezpečnosti vašich peněz.

Máte chuť investovat?

Investovat můžete pomocí karty podílové fondy, na které máte k dispozici přehled vašeho portfolia a historii transakcí. Bez problémů zde můžete také nakupovat či prodávat podílové listy podílových fondů či dluhopisy. Samozřejmě veškeré tyto investiční nástroje jsou určeny jen zkušeným uživatelům. Tímto jsme tedy završili ty nejčastěji využívané funkce internetového bankovnictví. Další podrobností jak k němu, tak i bance samotné, najdete na úvodní stránce RB a jejího e-Konta. Kompletní sazebník poplatků je pak připraven zde.

Tagy: rb cz internetové bankovnictví, www.rb.cz vstup na účet