Přihlášení k účtu

Internetové bankovnictví tvoří u mBank hlavní nástroj správy účtu a kromě vysokého komfortu a rychlosti je spojeno i s naprosto nulovými poplatky u všech běžných operací. Přihlásit se do něj můžete na internetové adrese https://online.mbank.cz/cs/Login a to přímo na oficiálních stránkách banky. Níže zodpovíme nejčastější dotazy spojené s jeho každodenním užíváním a zaměříme se i na téma bezpečnosti, které je v poslední době čím dál víc aktuální.

Přihlášení k účtu mBank

mBanka nabízí pouze jednu možnost pro přihlášení do aplikace internetbankingu a to pomocí identifikačního čísla klienta a hesla. Což je jedna z nejpoužívanějších forem přihlášení do internetového bankovnictví, u jiných banka však často bývá možnost doplnit tuto kombinaci o další bezpečnostní prvek v podobě kódu zaslaného prostřednictvím SMS. mBank tuto možnost však nevyužívá.

Jak se přihlásíte poprvé

Pro první přihlášení budete potřebovat dočasné identifikační údaje z aktivačního balíčku, který jste obdrželi od banky v papírové formě po podpisu smlouvy buď v bance, nebo prostřednictvím kurýra. V baličku dostanete dočasný identifikátor (7 číslic), dočasné heslo na internetbanking (10 číslic), dočasné heslo pro mLinku (6 číslic) a návod na použití. Platnost tohoto balíčku není omezena, respektive je omezena prvním přihlášením. Pro aktivaci vašeho účtu u mBank zadejte při přihlášení dočasný identifikátor a heslo do příslušných polí. Po jejím zadání jste přihlášení, ale musíte ještě odpovědět na několik otázek pro ověření vaší totožnosti.

Volba hesla a aktivace účtu

Následně jste vyzváni k zadání nového hesla. Takové heslo musí obsahovat 8 – 20 znaků, minimálně jedno písmeno a jednu číslici. Je dobré jej doplnit o různé symboly, interpunkci nebo mezery, rozlišujte malá a velká písmena. Po zadání hesla se vám zobrazí vaše trvalé identifikační číslo (8 číslic), které budete zadávat při dalším přihlášení spolu s heslem, které jste si právě zvolili. A aby toho nebylo málo, zvolíte si ještě kód (6 číslic) pro ověření se při využívání mLinky. Alternativně si můžete internetbanking také aktivovat pomocí mLinky, protože aktivací IB aktivujete zároveň i mLinku a naopak.

Zablokovaný internetbanking či zapomenuté přihlašovací údaje

Zablokovat internetové bankovnictví můžete velice jednoduše, stačí 3× po sobě zadat špatné heslo při přihlašování. Pro odblokování internetbankingu kontaktujte mLinku, pomocí níž si nastavíte dočasné heslo a při přihlášení do svého účtu si opět zvolíte trvalé heslo do internetbanking. Stejným způsobem budete postupovat i v případě, že své heslo zapomenete.

Pokud zapomenete své identifikační číslo, musíte taktéž kontaktovat mLinku, prostřednictvím které si objednáte nový aktivační balíček ve formě SMS, balíček bude opět obsahovat dočasné přihlašovací údaje. Oproti papírové formě je rozdíl v tom, že jej obdržíte ihned a jeho platnost bude omezena na 24 hodin. Pokud vám bude zaslán nový aktivační balíček, dojde automaticky k zablokování obou forem přímého bankovnictví. Celý postup je pak podrobně popsaný přímo na samotných stránkách banky.

Potvrzení plateb probíhá pomocí SMS

Pokud zadáváte u mBank platbu nebo měníte některá nastavení, budete nuceni tuto operaci potvrdit. Potvrdíte ji zadáním SMS kódu (8 číslic), která jste obdrželi na váš mobilní telefon. Změnu telefonního čísla lze provést pouze prostřednictvím mLinky po zadání hesla k mLince. V internetovém bankovnictví tuto změnu kvůli bezpečnosti nemůžete provést. Více k tomuto tématu najdete také na úvodní stránce k tématu mBank.

Buďte informováni o každém pohybu na účtu prostřednictvím e-mailů

Můžete si nastavit k jednotlivým účtům zasílání informací a formu jakou vám mají být odesílány. mBanka poskytuje poměrně velký počet možností, o kterých vás může informovat, patří mezi ně informace o účtech (příchozí/odchozí platby, změna zůstatku/zůstatek na konci měsíce,…), informace o kartách (neúspěšná/úspěšná transakce,…), o splátce úvěru, o internetovém bankovnictví a mLince (zablokování, změna hesla, neúspěšné/úspěšné přihlášení) a o nastavení (o změně osobních údajů,…). Můžete tak být informování prakticky ihned o čemkoliv co souvisí s vašimi penězi a případně, tak na to okamžitě reagovat. Bezpečnost je velmi důležitá a tak pravidelná kontrola účtu figuruje i v našem bezpečnostním desateru užívání bankovních služeb přes internet.

Další prvky zvyšující bezpečnost

Pro zvýšení bezpečnosti banka využívá šifrované komunikace, což je u všech bank samozřejmostí. Vždy máte dostupný údaj o posledním přihlášení. A v případě vaši nečinnosti v internetbankingu dojde k automatickému odhlášení z aplikace přibližně po deseti minutách. Limit pro internetové bankovnictví nelze nastavit i přes to, že některé jiné banky jako Česká spořitelna nebo ČSOB tuto možnost poskytují. V další části se už podrobně zaměříme na samotné internetové bankovnictví a ukážeme si všechny nejdůležitější funkce, které přes něj můžete ovládat.

Tagy: mbank přihlášení k účtu, mbanka internetové bankovnictví