Internetové bankovnictví

Internetové bankovnictví od mBank nese název mKonto a vzhledem k povaze banky tvoří hlavní způsob správy vašeho účtu. Přihlášení je pro všechny stávající klienty dostupné na oficiálních stránkách online.mbank.cz/cs/Lo­gin. Celá aplikace prošla v nedávané době značnou obměnou. Přibylo mnoho nových funkcí, díky kterým teď toho online zařídíte ještě víc. Kompletní představení tohoto bankovnictví a všech jeho funkcí bude předmětem následujících řá­dek.

Internetové bankovnictví mBank a mKonto

Jak již bylo zmíněno, internetbanking banka poskytuje pod názvem Moje Konto nebo častěji zkráceně mKonto a to jak pro občany, tak i pro firemní zákazníky. Díky němu máte vždy přesný přehled o všech vašich běžných, spořicích, vkladových, úvěrových účtech nebo o hypotéce a platebních kartách. V předchozí části jsme se podrobně zaměřili na přihlášení a vstup na účet mKonto a jeho bezpečnost, nyní se blíže podíváme na všechny jeho nejužitečnější funkce včetně způsobu jeho ovládání.

Bankovnictví je u mBank ke každému účtu zdarma

Internetbanking získáte, pokud si založíte osobní nebo spořicí účet, který si můžete sjednat na pobočce banky, prostřednictvím on-line internetové žádosti anebo telefonicky na čísle 844 777 000. Účet je možné zařídit v případě, že jste starší 18-ti let.

Ovládání se bát nemusíte

Díky tomu, že má mBanka na svých internetových stránkách přístupnou funkční demoverzi, můžete si sami vyzkoušet, jak se s IB pracuje a co všechno umožňuje ještě před tím, než si ho zřídíte. Pokud byste však hledali manuál IB, nehledejte, banka žádný neposkytuje. Kromě nového internetbankingu banka poskytuje mBank v mobilu, tedy mobilní bankovnictví a telefonní bankovnictví mLinka. Vy si tak můžete vybrat, kterou ze služeb použijete.

Co vše internetbanking umí?

Téměř všechno co potřebujete, najdete u mBank po přihlášení na záložce s názvem účty. Zde máte k dispozici nejen údaje o účtech, ale zadáváte zde i platby. Kromě přehledu účtů si můžete u každého účtu zobrazit informace o něm (číslo a název, zůstatek, typ účtu, majitel, zmocněnec,…). Pro bezpečnost vašich účtů byste měli v novém internetovém bankovnictví věnovat pozornost historii operací a výpisům z účtu, které byste měli pravidelně kontrolovat a sledovat zda souhlasí s tím, co jste skutečně platili nebo jestli vám banka nezapočítala neoprávněné poplatky a eventuálně okamžitě informovat banku. Kompletní přehled všech nabízených funkcí si můžete prohlédnout také na oficiálních stránkách banky v sekci přímého bankovnictví.

Chcete zaplatit složenku či fakturu?

Je pravděpodobné, že na internetbanking mKonto jste se přihlásili proto, že chcete provést nějakou platbu. To můžete učinit prostřednictvím záložky účty. Můžete provádět jednorázový příkaz (tuzemský, zahraniční, zahraniční v rámci mBank), trvalý příkaz, inkaso, SIPO. Trvalé příkazy a inkasa včetně SIPO můžete libovolně měnit, rušit nebo zakládat nové. Pokud zadáváte několik příkazů a nechcete potvrzovat každý zvlášť, můžete je potvrdit všechny zároveň. Bližší cenu jednotlivých úkonů najdete v našem sazebníku poplatků. Naštěstí v tomto případě je to – na rozdíl od mnoha jiných bank – celkem jednoduché. Všechny běžné platební úkony elektronického bankovnictví má mBanka zcela zdarma.

Správa platebních karet

V aplikaci mKonto na záložce karty se ihned po přihlášení dozvíte všechny informace týkající se vaší karty jako typ a číslo karty, konec platnosti karty či statusu (např. aktivní). Důležitou součástí z hlediska bezpečnosti je pak dostupnost autorizačních limitů karty, které nejen vidíte, ale můžete je i měnit. Limity jsou rozděleny na platby u obchodníků, platby na internetu, výběry v bankomatech a výběry na pobočce banky. Limity se ještě dělí na denní a měsíční a na limity podle částky, kterou kartou utratíte a na limity podle počtu, můžete si tedy stanovit maximální počet plateb, které lze s kartou provést.

Velmi užitečná je v novém internetovém bankovnictví dostupnost historie transakcí provedených kartou, výpisy (posledních 12) a v neposlední řadě také nezaúčtované transakce. I zde by mělo být samozřejmostí, že budete kontrolovat údaje, abyste si byli jisti, že vaši kartu nikdo nezneužil. V případě, že byste měli pocit nebo víte, že někdo jiný zná váš PIN, můžete si ho zde změnit nebo si kartu zablokovat.

Půjčky, hypotéky i spoření na jednom místě

Na kartě úvěry se o nich dozvíte vše. Přihlášením přes internetbanking máte k dispozici přehled všech poskytnutých půjček a hypoték s informacemi jako název, číslo, výše úvěru, úroková sazba, zbývající počet splátek a její výše nebo historie účtu a další. A pokud patříte k těm, kteří si nemusí půjčovat, ale naopak spoříte, svůj spořicí účet nebo termínovaný vklad najdete na kartě účty stejně jako svůj běžný účet.

Co ještě je možné přes mKonto provádět

Můžete si měnit nastavení a to jak údajů o vás jako korespondenční adresa nebo e-mail, tak spravovat nastavení některých dalších bezpečnostních prvků jako je změna hesla nebo zasílání informačních SMS nebo e-mailů. K dispozici vám jsou zprávy z banky nebo žádosti, prostřednictvím níž si můžete požádat třeba o půjčku nebo spořicí účet. Další informace o nabízených produktech najdete na úvodní stránce k mBank a jejímu mKontu.

Tagy: mbank přihlášení k účtu, mbanka internetové bankovnictví